Jedna z nejpopulárnějších herních sérií ze závodního prostředí letos slaví čtvrtstoletí od vydání svého prvního dílu. Spolu s tímto výročím aktuálně vychází nový díl s názvem Gran Turismo 7, který je u nás dostupný od 4. března. Jak se za posledních 25 let série vyvíjela a co se za tu dobu událo ve světě klasických automobilů?

Hra Gran Turismo, dostupná od prvního dílu na konzolích PlayStation, pochází z dílny studia Polyphony Digital. Aktuálně vychází její v pořadí osmý kompletní díl, kromě nich bylo ale představeno i několik dalších menších titulů s Gran Turismo tematikou. S počtem 80 milionu kusů prodaných kopií celosvětově je druhou nejúspěšnější hrou závodního žánru všech dob.

Gran Turismo slaví 25 let a připomíná vývoj automobilů za poslední čtvrtstoletí

První díl byl vydán již v roce 1997 na první generaci konzole PlayStation. Obsahoval na svou dobu slušný počet 178 vozidel, mezi nimiž dominovaly modely japonských značek Toyota, Nissan a Honda. Hned první díl série se stal nejprodávanější hrou na PlayStation 1 vůbec s počtem přes 10,8 milionů prodaných kopií.

Během toho, co si herní nadšenci mohli v Gran Turismo 1 testovat své dovednosti v japonských autech na jedné z 11 tratí, v našich končinách byl uveden jeden z ikonických modelů české značky Škoda. Dlouhodobě nejprodávanější Octavia již na konci roku 1996 představila svou první generaci, v následujících letech nabírala na popularitě a dodnes je nejdéle vyráběným vozem Škodovky. Při pohledu do zahraničí vyčnívá v roce 1997 uvedení prvního masově prodávaného vozu s hybridním pohonem v podobě Toyoty Prius.

Gran Turismo slaví 25 let a připomíná vývoj automobilů za poslední čtvrtstoletí

Revoluce ze začátku nového tisíciletí

Pouze o dva roky později byl uveden druhý díl série nabízející výrazně vyšší množství herního obsahu. Prodeje atakovaly první díl a byť jej nakonec nepřekonaly, ve spojení s prvním dílem Gran Turismo výrazně formovalo budoucí tvář celého žánru závodních her. Třetí díl přišel v roce 2001 a byl uveden již na druhé generaci PlayStation konzolí. To umožnilo velmi výrazný grafický pokrok, který zásadně přispěl k počtu necelých 15 milionů prodaných kopií, což je dodnes platný rekord celé série. Čtvrté Gran Turismo přišlo v roce 2004 a jako první částečně nabídlo herní zážitek v HD rozlišení.

Svět automobilismu se po roce 2000 vydal cestou implementace nejrůznějších moderních technologií k výrobě inteligentních vozů. V autech se začaly postupně objevovat asistenční systémy, jako jsou ABS, senzory zabraňující kolizi a další. V roce 2005 bylo uvedeno revoluční Bugatti Veyron, nejrychlejší sériově vyráběné auto na světě. S výkonem atakujícím 1000 koní se mohlo pochlubit dodnes těžko představitelnou maximální rychlostí 400 km/hod.

Elektro budoucnost v reálu i ve hře

Nejdéle si na nový plnohodnotný díl museli fanoušci série počkat před vydáním pětky. Gran Turismo 5 dorazilo v roce 2010 na nový PlayStation 3 a nabídlo velkorysý počet přes 1000 vozů. Obsah si navíc hráči mohli poprvé rozšířit díky DLC – nákupem dodatečného obsahu rozšiřujícího základní verzi hry. Šestý díl obohatil nabídku vozů o dalších 200 strojů včetně zástupců dodnes populární kategorie FIA GT3. Posledním dílem před letošním vydáním očekávané sedmičky bylo Gran Turismo Sport uvedené v roce 2017, které se mohlo mimo jiné pochlubit robustním rozhraním pro online hraní.

Gran Turismo slaví 25 let a připomíná vývoj automobilů za poslední čtvrtstoletí

Zatímco ve světě Gran Turismo se během poslední dekády objevovalo obrovské množství těch nejvýkonnějších aut, v tom reálném se celý svět upínal naopak ke snižování jejich počtu v centru měst a k ekologické tematice. Docházelo ke snižování emisí, snižování objemu motorů a čím dál většímu zaměření se na elektromobilitu. Výrazným milníkem se v tomto ohledu stalo uvedení vozu Tesla Model S, který svým designem i technologiemi vyvolal reakci všech velkých automobilek, které budoucnost svých modelů vidí právě v elektro pohonu.

Tento trend se projevuje i v právě vycházející novince Gran Turismo 7, kde bude mimo jiné k dispozici i sportovní elektro vůz Porsche Vision Gran Turismo. Ultimátní zážitek pro všechny milovníky aut v této hře umocní technologie ovladače DualSense, se kterou hráči pocítí v rukou každou drobnou nerovnost terénu. Tvůrci nového dílu spolupracovali mimo jiné i s výrobci pneumatik, díky čemuž ovladač dokáže velmi reálně simulovat také smyk i přetáčivost či nedotáčivost kol. Velkou pozornost vývojáři věnovali také zvuku, který si lze nejlépe vychutnat se sluchátky Pulse 3D. Kromě realistického burácení motorů jednotlivých aut v nich hráč dokáže zachytit i drobné detaily, jako je třeba vítr, dopadající kapky deště ale i prostorové odrazy zvuků od okolních překážek. Hra vyšla 4. března na herních konzolích PlayStation 5 a PlayStation 4.

Zdroj foto a video: PlayStation

#elektromobilita #LucidMotors #Skoda #SkodaVisioniV #sefredaktorzavolantem